2015. május 4.

Vendégségben - Gyöngyusz

Üdv Mindenkinek! Gyöngyusz vagyok, még eddig nem volt rá példa hogy vendég blogolni hívjanak, de örülök a lehetőségnek, és örülök hogy ezt a lehetőséget egy olyan személytől kaptam akivel nemigazán volt fényes mindég a kapcsolatunk, de az idők változnak s vele együtt az emberek is.  Szeretném megköszönni ezt a megtisztelő lehetőséget, Infunak, s ha van kedved vendégblogolhatsz nálam is. , Ez alkalomból a Kjokusin Karate stílust fogom Nektek bemutatni, amit én is csinálok már egy ideje :)


Kjokusin karate

 A kjokusin (japánul 極真会, kjokusinkai, nyugaton kyokushin) egy full kontakt, álló stílusú karateirányzat, alapítója Ójama Maszutacu (최영의, Cshö Jongi; 大山倍達 ; 1923–1994). Ójama megreformálta a karatét, előtérbe helyezve a valós küzdelmet és a hatékonyságot.
A fizikai képességek fejlesztése mellett céljául tűzte ki az emberi értékek megőrzését és az ifjúság egészséges életmódra való nevelését. A kjokusin célja a test és lélek harmóniájának az elérése.
A kjokusinkai szó jelentése: találkozás a végső igazsággal.Szószaj Ójama Maszutacu élete
A kjokusin karate atyja, Ójama Maszutacu, születési nevén Cshö Jongi 1923. július 23-án született Koreában, a Japán megszállás időszakában. Fiatal gyermekként Ójama kínai, illetve koreai kempót tanult. 1938-ban[forrás?] emigrált Japánba, és ott dzsúdót, illetve okinavai karatét tanult Funakosi Gicsintől. Mindkét stílusban danos mesterfokozatot ért el: megszerezte a 4. dant dzsúdóban, illetve a 2. dant karatéban. Ekkor vette fel az Ójama Maszutacu japán nevét is, mentora, a jól ismert National Diet-tag tanácsára. A mester a továbbiakban élete végéig ezt a nevet használta. A második világháború után Ójama gódzsú-rjú karatét tanult, egy koreai mester keze alatt (So Nei Chu), aki dozsót futtatott Tokióban. Ebben az időben Ójama elvonult egy hegyre, ahol minden civilizációtól elszakadva élt 18 hónapig. Megedzette testét és lelkét: másfél évet töltött el a hegyen. Ezen idő alatt fejlesztette ki saját stílusát, melyet később kjokusin néven ismert meg a világ. Stílusának igen nagy hírnevet szerzett hazájában a Japán Bajnokság megnyerésével.
Később, a korai ötvenes években Ójama az Amerikai Egyesült Államokba utazott, ahol 32 tagállamot látogatott meg: bemutatta karatéja erejét mindenki ellen, aki kiállt ellene.
1953-ban nyitotta meg saját karate dozsóját, az Ójama-dozsót, Tokióban, de ezzel nem hagyta el világ körüli útjait, és puszta kezes karatebemutatóit - ezeket szerte Japánban is tartotta. Az első dozsója egy megüresedett telek volt Tokióban, Mejiróban. 1956-ban Ójama átköltöztette dozsóját egy balettstúdió termébe, mely a Rikkjo Egyetemhez tartozott. Ójama edzései hamar egy kemény, intenzív és praktikus stílus hírnevét keltették, melyet 1957-ben kjokusinnak neveztek el. Ahogy a dozsó hírneve nőtt, több és több tanulót vonzott az új stílus, és így a kjokusin karatét művelők száma is gyarapodott.
1964-ben Ójama újfent elköltöztette a dozsót egy új épületbe, amely ezentúl Honbu néven lett ismert (a honbu központot jelent japánul). Ójama ekkor hivatalosan is megalapította a „International Karate Organization Kyokushinkaikan” szervezetet (Nemzetközi Kjokusin Karate Szervezet), az IKO-t. A Honbu mai napig is a kjokusin karate székhelye.


Hazai kjokusin


A kjokusin karate hazai megalakításában két embernek, Adámy Istvánnak és Furkó Kálmánnak vannak elévülhetetlen érdemei, akik a külföldi lapok hevenyészett fordításai alapján, néhány küzdősporttal foglalkozó magazin segítségével, szinte könyvből tanulták az első mozdulatokat. Bokszolók, birkózók, cselgáncsosok egyaránt megtalálhatók voltak a spontán szerveződő harcművészeti csoportban.


Dr. Galla Ferenc vette pártfogásába a karatéra kíváncsi diákokat, ezzel nagyban hozzájárult, hogy a karate megvethette lábát hazánkban. A magyar cselgáncsválogatott 1972-ben Göteborgban járt, ahol tagjai megismerkedtek Mészáros Attilával (2. dan), aki akkor már igencsak otthonosan mozgott a kjokusin karate mozgáskultúrájában. 1972-ben, első hazalátogatása alkalmával Mészáros Attila megtartotta bemutató edzését a Testnevelési Főiskolán. Ettől kezdve esztendőkön keresztül egyedül készült a magyar kjokusin karate két alapítója az évente hazalátogató Mészáros Attila instrukcióit követve, és kapaszkodtak egyre feljebb a tudás és a ranglétra fokain.
1977-ben Adámy István személyében „megszületett” az első danos mester és az IKO által nemzetközileg kinevezett sibucsó (ágazatvezető) magyarországi hatáskörrel. Furkó Kálmán 1978-ban szerezte meg az első dan fokozatot és 1984-ben lett sibucsó szolnoki hatáskörrel. 1976-tól indult el a hazai kjokusin fejlődése, és a kitartó munkának köszönhetően a 70-es évek végére már több ezer, a 80-as évek közepére már majd tízezer sportolót tartott számon a szakág. A kjokusin azóta is a legnépszerűbb karatestílus Magyarországon.
Adámy István és Furkó Kálmán nagy lendülettel együtt dolgoztak a kjokusin fejlesztéséért az 1996-ban bekövetkezett első hazai szakadásig. Ettől kezdve külön utakon járva, de a mai napig ugyanolyan aktívan végzik felelősségteljes küldetésüket. Hazai szervezetek
Magyar Karate Szövetség I.K.O. Kyokushin-kai Stílusszervezet - elnöke a nemzetközi szervezetben úgynevezett sibucsó (területi vezető) Sihan Halász Károly (5. dan) Magyar Kyokushin Karate Szervezet – vezető: Sihan Furkó Kálmán (7. dan), a Shinkyokushinkan nemzetközi szervezet tagja, melyet Sihan Midori vezet. Magyar Kyokushin Karate Szövetség – Hansi Dr. Adámy István (8. dan), az International Budo Kai nemzetközi szervezet tagja, melyet Gerard Gordeau vezet. International Budo Kai Kan IBKK - John Bluming 10 dan - IBKK magyarországi vezetője: Shihan Pap Henrik (6. dan) Oyama Karate Kyokushin Hungary – Sihan Borza József (6. dan) Magyar Kyokushin Karate Seibukai Szervezet - Szenszei Kernya József (3. dan) vezetésével
Dojo kun – eskü
Fogadjuk!
Rendületlenül edzeni fogjuk testünket és lelkünket.
Fogadjuk!
A BUDO igazi útját követjük, így fejlesztjük képességeinket.
Fogadjuk!
Szilárdan törekedni fogunk önmagunk legyőzésére.
Fogadjuk!
Megtartjuk az udvariasság szabályait, tiszteljük elöljáróinkat és a rangban feljebb lévőket. Tartózkodunk az erőszaktól.
Fogadjuk!
Követjük az emberiesség tanítását, soha nem feledjük az alázatosság igaz erényét.
Fogadjuk!
Tiszteljük a bölcsességet és az erőt, nem keresünk más vágyakat.
Fogadjuk!
Egész életünkben a karate fegyelmével járjuk a Kjokusin útját.

 Övfokozatok:



10. KYU (narancssárga öv)
9. Kyu: Narancssárga öv kék csíkkal
8. Kyu Kék öv citromsárga csíkkal
7. Kyu Citromsárga öv
6. Kyu Citromsárga öv zöld csíkkal
5. Kyu: Zöld öv
4. Kyu: Zöld öv-Barna csíkkal
3. Kyu: Barna öv
2. Kyu Barna öv fekete csíkkal.
1. Kyu fekete öv (Senpai-mester fokozat. Fekete őv után meg Danok következnek, mikor a fekete övre arany csíkokat varrnak).

Szótár


KYOKUSHINKAI   -  találkozás a végső igazsággal vagy együtt a közös célért
KYOKU -  alapvető, végső, legtávolabbi
SHIN -  igazság, valóság
KAI  - találkozni, összekapcsolódni
KARATE - fegyvertelen, üres kéz
KARA -  üres
TE -  kéz
KARATÉKA   - Karatét gyakorló, ttanuló
KANKU  - a Kyokushin szimbóluma; az egységet, az erőt, a végtelent és a harmóniát jelképezi; a Kanku kata-ban szerepel, mint égvizsgáló pozíció
KANJI -  a Kyokushinkai stilizált japán írásjele(i)
    + + =
SOSAI -  elnök; a stílusalapítót, Sosai Masutatsu Oyama-t röviden SOSAI-nak nevezzük
KANCHO - igazgató; az IKO jelenlegi vezetője Kancho Shokei Matsui, röviden KANCHO
IKO - International Karate Organization (Nemzetközi Karate Szervezet); a Sosai Masutatsu Oyama által alapított Kyokushin Világszervezet (halála után több mester kilépett, hogy megalapítsák saját világszervezeteiket és ez a szakadás végiggyűrűzött a világon, így ma a legtöbb országban több Kyokushin szervezet is működik)
KYOKUSHINKAIKAN - az IKO „szinonímája”, mert mindkettőnek ugyanaz a célja: a Kyokushin Karate-Do terjesztése és népszerűsítése; gyakran használják együtt, egy névként a kettőt: pl. az IKO Kyokushinkaikan és a Kyokushin Karate-Do megalapítója Sosai Masutatsu Oyama volt.
MKKSZ  - Magyar Kyokushin Karate Szervezet; 1996-ig (a stílusalapító halála utáni szétválásig) az egyetlen magyarországi Kyokushin Karate szervezet volt
MTKKSZ -  Magyar Tradicionális Kyokushin Karate Szövetség; 1996-2006-ig, a stílusalapító halála utáni szétválást követően az általa alapított Világszervezet  IKO) egyetlen magyarországi tagszervezete volt.
KIYOSUMI  - egy hegy Japánban, Chiba tartományban, ahol Sosai Oyama 18 hónapig magányosan tréningezett és ezalatt lerakta a Kyokushin alapjait; Egyesületünk erről kapta a nevét
DOJO -  edzőterem, a gyakorlás helye (buddhizmusban: a megvilágosodás helye)
KIYOSUMI DOJO  - Egyesületünk, a KIYOSUMI SE tagjainak összességét illetve az edzések helyszínét is jelenti
DANKOLLÉGIUM - a legmagasabb övfokozatú mesterekből álló szakmai bizottság
SHIHAN -  mester; 5. dan vagy magasabb övfokozatúaknak ez a megszólítása
SENSEI -  tanár;oktató  3-4. dan övfokozatúak megszólítása
SENPAI  - magasabb öves, idősebb, tapasztaltabb tanítvány; 1-2. dan övfokozatúak illetve minden nálunk magasabb öves tanuló fokozatú (kyu fokozatú) megszólítása
DOHAI -  azonos övfokozatú; megszólításként nem használjuk
KOHAI  - alacsonyabb övfokozatú; megszólításként nem használjuk
DAN -  mester (öv)fokozat (fekete öv)
KYU  - tanuló (öv)fokozat (fehér és színes öv: narancssárga, kék, citromsárga, zöld, barna)
OBI  - öv
DO GI vagy KARATE GI, röviden GI  - Karate ruha, edző ruha; fehér színű, bal oldalon a szív fölött a Kanji-val; obi-val (övvel) fogjuk össze
OSU  - szituációtól függően több jelentéssel bír, pl. köszönés, tiszteletadás, „értettem!”
SEISHIN  - igaz lélek, tiszta szellem
OSU NO SEISHIN - az „OSU!” szelleme; mélyebb jelentése: kitartás terhelés, nyomás alatt
KUMITE - küzdelem
KATA - formagyakorlat; képzelt ellenfél elleni küzdelmet jelent
BUDO  - a harcművészetek útja
BUDO KARATE - nem sport Karate, így nemcsak a versenyzésről és küzdelemről szól; nagy hangsúlyt helyez a tradíciókra, a (verseny) küzdelmek mellett a hagyományos - versenyeken nem használt - technikák gyakorlására, valamint a mentális fejlesztésre is.
Forrás: Wikipédia, és Szeged Shinto Dojo SE(http://shintodojo.bodol.hu)

Köszönöm még 1x az alkalmat, ha szeretnél olvasni, itt a blogom, vagy rólam: www.gyongyusz-1989.blogspot.hu


Üdv: Gyöngyusz.




2 megjegyzés: